Do jakiego lekarza z zaburzeniami erekcji?

Zaobserwowałeś u siebie spadek sprawności seksualnej? Powiedz o tym lekarzowi pierwszego kontaktu. Nie poprzestawaj jednak na lekach, które ci przepisze. Zaburzenia erekcji zawsze mają swoją przyczynę – czasem są to nawet poważne choroby ogólnoustrojowe.

Problemy z erekcją zdarzają się każdemu mężczyźnie. Zmęczenie, zbyt duża ilość alkoholu, seks pomimo braku ochoty – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na sprawność seksualną. Jeśli epizody zaburzeń wzwodu zdarzają się raz na jakiś czas, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli dotyczą 75-100% stosunków i trwają dłużej niż 6 miesięcy, wymagają wizyty u lekarza.

Zaburzenia erekcji – dlaczego trzeba je leczyć

Spadek sprawności seksualnej zawsze ma swoją przyczynę. U mężczyzn w starszym wieku jest czymś przewidywalnym i ma związek ze spadkiem produkcji testosteronu w organizmie. Jeśli występuje u 30-latka lub 40-latka, może mieć związek z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Bywa też skutkiem nieprawidłowego odżywiania, braku ruchu czy otyłości. Bardzo często pojawia się u palaczy i panów nadużywających alkoholu. Problemy z potencją to często pierwszy sygnał naszego organizmu, że coś jest nie tak. Nie można go lekceważyć.

Spadek sprawności seksualnej może być też wywołany czynnikami psychologicznymi. Mężczyzna ciągle zestresowany i przemęczony nie jest w stanie się odprężyć i zrelaksować na tyle, by organizm zareagował prawidłowo na bodźce seksualne i utrzymał erekcję, nawet jeśli ona się pojawi. Czasem źródłem zaburzeń są lęki i traumy z przeszłości. Powodzeniu w sferze seksualnej nie sprzyjają też konflikty z partnerką czy np. obawa przed niechcianą ciążą.

Do jakiego lekarza?

Jeśli zauważyłeś u siebie spadek sprawności seksualnej, powiedz o tym swojemu interniście. To lekarz, do którego zwykle najłatwiej się dostać i najszybciej można zarezerwować wizytę. W większości przypadków lekarz pierwszego kontaktu przepisuje wtedy doraźnie działające leki na potencję, np. Viagrę, Cialis czy Kamagrę. Kieruje też pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Sprawami ludzkiej intymności zajmuje się seksuolog. To lekarz wyspecjalizowany w diagnozowaniu problemów z potencją niezależnie od ich przyczyny. Bada zarówno obszar naszej psychiki, jak i czynniki somatyczne, które mogły doprowadzić do spadku sprawności seksualnej. Wielu seksuologów posiada też dodatkowe specjalizacje, np. urologiczną. Posiadana wiedza pozwala mu ocenić anatomiczną prawidłowość narządów rodnych i wykluczyć lub potwierdzić ewentualne odchylenia od normy.

Zadaniem seksuologa jest określenie przyczyny problemu. Gdy to nastąpi, być może konieczna będzie wizyta u innego specjalisty: kardiologa, diabetologa czy endokrynologa. Czasem leczenie wymaga psychoterapii lub nawet pomocy psychiatry.

Co dalej z zaburzeniami erekcji

Po przyjęciu leku odczujesz ulgę, która może uśpić twoją czujność. Pamiętaj, iż środki na potencję jedynie odblokowują zaburzony mechanizm erekcji. Nie likwidują natomiast przyczyny spadku sprawności seksualnej. Kontynuuj więc leczenie. Jeśli to tylko możliwe, dąż do tego, by odzyskać dawną formę i cieszyć się udanym życiem seksualnym bez leków.

Leave a Comment